Marmaray Açıldı Kadıköy Ayrılıkçeşmesi İstasyonu Ne Zaman Açılacak

29 Ekim 2013
Marmaray Açıldı Kadıköy Ayrılıkçeşmesi İstasyonu Ne Zaman Açılacak için yorumlar kapalı
813 kez görüntülendi

marmaray2Türkiye’nin 153 yıllık rüyası bugün gerçek oldur. Asrın projesi Marmaray, Üsküdar’da düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Vatandaşların 1 Kasım itibariyle kullanacağı Marmaray’da uygulanacak bilet fiyatları, şehir içi ulaşım fiyatları düzeyinde, 1,95 lira civarında olacak. İstanbulkart, Marmaray’da da geçecek.

Asya ile Avrupa kıtaları arasında denizin altından kesintisiz demiryolu ulaşımı sağlayacak dünyanın en büyük ve önemli projelerinden Marmaray, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldı.

Cumhuriyetin kuruluşunun 90’ıncı yılında hizmete giren Marmaray, 153 yıllık geçmişi ile “Asrın Projesi” olarak adlandırılıyor. Marmaray, teknolojik alt yapısı, ekonomik büyüklüğü, demiryolu ulaşımına kazandıracağı ivme ve daha birçok yenilik bakımından dünyada ilkleri içinde barındırıyor.

Delme ve batırma tünelleri olmak üzere 13,6 kilometresi yer altında ve deniz altında olacak toplam 76,6 kilometrelik Marmaray Projesi’nin en önemli aşamalarından biri olan Ayrılıkçeşme-Üsküdar-Kazlıçeşme-Yenikapı arasında delme tünellerin kazılmasına 21 Aralık 2006 tarihinde başlandı.

Marmaray’ın İstanbul Boğazı altından geçişini sağlayacak 11 tünelin ilki, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve dönemin DLH Genel Müdürü Ahmet Arslan’ın katıldığı törenle 24 Mart 2007’de denize batırıldı. Dünyanın deniz altında en derine yerleştirilen tünellerin sonuncusu ise yine Bakan Yıldırım’ın katıldığı törenle 23 Eylül 2008’de İstanbul Boğazı’nın 60 metre altındaki yerini aldı.

Türkiye’nin 150 yıllık rüyasında, yeni bir dönüm noktası da 15 Ocak 2012’de Ayrılıkçeşme tünel girişinde gerçekleşti. Başbakan Erdoğan, geçen yıl 15 Ocak’ta Ayrılıkçeşme’de Marmaray’ın ilk ray kaynağını yaptı. Sadece Anadolu ve Avrupa yakalarını değil, bir anlamda, Pekin ile Londra arasını kesintisiz demiryolu hattı ile birleştirecek Marmaray Projesi’nde ilk test sürüşü 4 Ağustos 2013 tarihinde yapıldı. İlk test sürüşünde makinist koltuğunda Başbakan Erdoğan oturdu. Erdoğan, kendi kullandığı trenle İstanbul Boğazı’nın altından Asya yakasından Avrupa yakasına geçti.Türkiye, 150 yıldır beklediği hayalinde, binlerce işçi, 1343 teknik uzman ve mühendis çalıştı. Üçü yer altında olmak üzere 5 istasyondan oluşan Marmaray’ın ilk istasyonu Ayrılıkçeşme, Kadıköy-Kartal-Kaynarca metro hattıyla entegre olacak.

Marmaray Projesi, Avrupa ve Asya yakasını İstanbul Boğazı’nın altından birleştiren Gebze ve Halkalı arasında konumlandırılan üç bölümden oluşuyor. 185 dakika süren Gebze ve Halkalı arası yolculuk süresi, Marmaray Projesi kapsamında iyileştirilmiş banliyö demiryolu sistemi hizmete açıldığında söz konusu yolculuk 105 dakika sürecek. Bostancı ve Bakırköy arası 37, Söğütlüçeşme ve Yenikapı arası 12 dakika olacak. Trenler, İstanbul Boğazı’nın Asya bölümündeki Üsküdar İstasyonu ile Avrupa yakasındaki Sirkeci arasını ise 4 dakikada katedecek.

Boğaz geçiş kesiminde çift hat olarak Kazlıçeşme’den sonra Yedikule’de yer altına giren Marmaray, Yenikapı ve Sirkeci boyunca ilerleyerek İstanbul Boğazı’nın altından geçip İstanbul’un Anadolu yakasında (Asya) Üsküdar’daki yer altı istasyonuna ulaşıyor. Ayrılıkçeşme’de tekrar yer yüzüne çıkarak Söğütlüçeşme’ye ulaşıyor. Yaklaşık 13,5 kilometre olan bu kesim, bugün hizmete girdi. Gebze-Halkalı banliyö hattının da hizmete girmesiyle Marmaray ile Gebze-Halkalı arasında 2-10 dakikada bir sefer yapılacak. Tek yönde saatte 75 bin, günlük ortalama ise 1 milyon 200 bin yolcu taşınabilecek.

Banliyö hatlarının tamamlanmasıyla birlikte toplam maliyeti 8 milyar liraya ulaşacak olan Marmaray, 60 metre derinliği ile “dünyanın en derin batırma tüneli” özelliğine sahip. Sirkeci İstasyonu’nun güney girişinde yer alan yürüyen merdivenler, 61 metre uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun yürüyen merdiveni olma özelliği taşıyor.

Yüzeysel metro kesimi uzunluğu 63 kilometre olan projede, yüzeyde 37 istasyon bulunuyor. Demiryolu boğaz tüp kesimi toplam uzunluğu 13,6 kilometre olan Marmaray’da, delme tünel uzunluğu 9,8 kilometre, batırma tüp tünel uzunluğu 1,4 kilometre, aç-kapa tünel uzunluğu 2,4 kilometre, yer altındaki istasyon sayısı 3, istasyon boyu 225 metre.

Marmaray güzergahı ve durakları ise Halkalı, Mustafakemal, Küçükçekmece, Florya, Yeşilköy, Yeşilyurt, Ataköy, Bakırköy, Yenimahalle, Zeytinburnu, Kazlıçeşme, Yenikapı, Sirkeci, İstanbul Boğazı, Üsküdar, İbrahimağa, Söğütlüçeşme, Feneryolu, Göztepe, Erenköy, Suadiye, Bostancı, Küçükyalı, İdealtepe, Süreyya Plajı, Maltepe, Cevizli, Atalar, Başak, Kartal, Yunus, Pendik, Kaynarca, Tersane, Güzelyalı, Aydıntepe, İçmeler, Tuzla, Çayırova, Fatih, Osmangazi ve Gebze’den oluşuyor.

İstanbul Boğazı’nın altına yerleştirilen tüpler, Tuzla’daki tersanede imal edildi. Mühendislik işleri, Japonlar tarafından yapılan tüplerin yapımında Türk mühendisler çalıştı. Tüplerin bir tanesi 135 metre uzunluğunda, 15 metre genişliğinde ve yaklaşık 18 bin ton ağırlığında. Marmaray’da, uzunlukları 98,5 metre ve 135 metre arasında değişen toplam 11 tüp kullanıldı. Tüpler önce Tuzla’da imal edilip, sonra Büyükada açıklarında batırıldı.

Marmaray çalışmalarında yapılan arkeolojik kazılarda 35 binin üzerinde tarihi eser ile 13 batık gemi çıkarıldı. Proje kapsamında yapılan arkeolojik kazılarda İstanbul’un tarihine ışık tutacak birçok eser gün yüzüne çıkarıldı. İstanbul tarihini 8 bin 500 yıl geriye (MÖ 6500) götüren ilk İstanbullunun iskeleti ve 8 bin 500 yıllık ayak izleri bu kazılarda bulunurken, dünya literatüründe yer alan ama izine bir türlü rastlanamayan Thedesius Limanı’nın da Yenikapı’da olduğu ortaya çıktı. “Milenyum Limanı” da denilen bu alanda, 37 batık gemiye rastlandı. Bu gemilerden en dikkat çekeni ise “12 nolu batık”, yüküyle battığı günkü haliyle gün ışığına çıkarıldı. Arkeolojik kazılar ile buluntuların kaldırılması işlemleri geçen yıl tamamlandı. Bu tarihi değerler, Yenikapı 100 ada olarak nitelendirilen bölgede kurulacak Arkeopark’ta ve Marmaray Müzesi’nde sergilenecek.

Başbakan Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

Bugün yaşadığımız büyük gururun hem sahibi, hem de sahibi olan aziz İstanbullular, sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Marmaray’ın tüm insanlığa hayırlı olmasını Allah’tan temenni ediyorum.

1453’te şehre girdiği andan itibaren İstanbul’u imar etmek için çalışmış, halkın gönlünü kazanma hedefini bizlere miras bırakmış, bu şehrin fatihi Sultan 2. Mehmed’i hayırla yad ediyorum. Sultan Abdülmecit ve Sultan Abdülhamit’e de allah’tan rahmet diliyorum.

Bu projeye katkı sunmuş herkese göçnülden şükranlarımı ifade ediyorum.

Asrın projesi Marmaray’ı anlamlı günde hizmete açıyorum. cumhuriyetimizin 90. yıl coşkusunu kutluyoruz. Özellikle 29 Ekim’de 90. yıldönümünde açmak istedik. Hem cumhuriyetimizi kutluyoruz, hem de demorkatik bir cumhuriyetin neleri başarabileceğini isbat ediyoruz.

Bu kardeşiniz de bu şehirde doğdu, büyüdü, şimdi de İstanbul’da yaşıyor. Bu gurur aynı zamanda cumhuriyetimizin, demokrasimizin, kardeşliğimizin gururudur.

10. yılda demiryollarıyla gurur duyuluyordu, 90. yılda da aynı şekilde gurur duyuyoruz.

Allah şehitlerimize rahmet etsin. Yolun medeniyet olduğunu milletçe çok yakından tecrübe ettik.

Cumhuriyetin kazanımlarına yenilerini ekledik. İnşa ettiğimiz yollarla sadece şehirlere değil gönülleri de birbiriyle buluşturduk.

Cumhuriyetimizi sadece ulaştırma ağlarıyla ayağa kaldırma anlayışında olmadık, birlik, kardeşlik ve demokrasiyle de bağladık.

Marmaray sadece iki kıtayı birbirine bağlamakla kalmıyor, 150 yıllık hayalleri de gerçekle buluşturuyor. Kıtaları olduğu kadar halkları da birbiriyle buluşturuyor. Marmaray sadece İstanbul projesi değil aynı zamanda insanlık projesidir. İstanbul’un olduğu kadar 81 ilin de projesidir.

İnşallah Tokyo, Pekin, Londra ve Üsküdar… Olur mu? Olur.

Japonya ile bir başka adımı atıyoruz. O da Sinop’taki nükleer enerji projesini Japonya, Fransa ve Türkiye olarak birlikte inşa edeceğiz.

2015’te de inşallah denizin altından otomobillerin geçeceği tüneli de açacağız. Aynı yıl 3. Köprüyü de açacağız.

Bizi sevsin yada sevmesin, İstanbul ve Türkiye’deki bütün kardeşlerim bu büyük yatırımla gurur duysun.

Marmaray hepimizin eseridir. Biz bu milletin efendisi değiliz biz bu milletin hizmetkarıyız.

Cumhuriyetimizin 100. yıldönümü çok daha büyük projelerle kutluyoruz.

Bu projeyi yaparken azami çevre hassasiyeti gözettik.

Bu inşaat süresince, çevre esnafıyla, burada oturanıyla rahatsızlık verdik. Üsküdarlı hemşehrime sesleniyorum, hakkınızı bize helal edin. Her kutlu doğum, sancılı olur.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün konuşmasından satır başları:

Cumhuriyetimizin yaş gününü kutlarken hükümetimiz vatandaşlarımıza böyle bir hediye verdi. Büyük projeler önce hayal edilir. 153 yıl önce hayal edilen bu proje hükümetimiz tarafından gerçekleşti. Bu porjeyle Pekin’le Londra’nın arası bağlanıyor.

İstikrar ve huzur devam ettiği sürece çok büyük projeler Türk milletinin hizmetine sunulacaktır.

Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.

Açılış seromisini için liderler platformda yerini alırken, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez dua etti.

Duanın ardından toplu kurdele kesiminden önce Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün talebiyle Başbakan Erdoğan Marmaray’ın 15 gün boyunca ücretsiz olacağını açıkladı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.